Awards

NAVAN FAIR HALTER SHOW 2014
TNC AEROSMITHSONIAN - SUPREME CHAMPION!
TNC AEROSMITHSONIAN - FAWN CHAMPION!
ARRIBA SHAYDE OF GRAYSON - 1ST PLACE!
ARRIBA EMERENCE - 1ST PLACE!
ARRIBA CALLAHAN - 1ST PLACE!
ARRIBA SAMSIN - 1ST PLACE!
AVEREGAN'S ETHAN - 1ST PLACE!
TNC AEROSMITHSONIAN - 1ST PLACE!
DLH SHEEBA - 1ST PLACE!

NAVAN FAIR FLEECE SHOW 2014
TNC AEROSMITHSONIAN - SUPREME CHAMPION!
TNC AEROSMITHSONIAN - JUDGE'S CHOICE!
TNC AEROSMITHSONIAN - FAWN CHAMPION!
DESIREE'S BELLA - LONGEVITY OF FINENESS AWARD!
ARRIBA SIRIUS - 1ST PLACE!
ARRIBA CALLAHAN - 1ST PLACE!
ARRIBA DAPHNE - 1ST PLACE!
DESIREE'S BELLA - 1ST PLACE!
TNC AEROSMITHSONIAN - 1ST PLACE!
ARRIBA SHAYDE OF GRAYSON - 2ND PLACE!
SPRUCE PARK MONET - 2ND PLACE!
ARRIBA ELDORADO - 2ND PLACE!
ARRIBA GINGER - 3RD PLACE!
DLH SHEEBA - 4TH PLACE!

MANITOBA KEYSTONE CLASSIC 2014
ARRIBA SHAYDE OF GRAYSON - 1ST PLACE!
DLH SHEEBA - 1ST PLACE
BREEDERS BEST THREE - 2ND PLACE!
ARRIBA BRIANNA - 2ND PLACE!
EMBER FOR DAM'S PROGENY - 2ND PLACE!
CORTEZ FOR GET OF SIRE - 3RD PLACE!
ARRIBA EMERENCE - 3RD PLACE
ARRIBA CALLAHAN - 3RD PLACE
ARRIBA ADAGIO - 4TH PLACE

ALPACA ONTARIO HALTER SHOW 2014
TNC AEROSMITHSONIAN - FAWN CHAMPION!
ARRIBA SHAYDE OF GRAYSON - GREY CHAMPION!
ARRIBA SIRIUS - MULTI CHAMPION!
ARRIBA BRIANNA - RESERVE FAWN CHAMPION!
ARRIBA ANTERO - 2ND PLACE GET OF SIRE!
ARRIBA CORTEZ - 3RD PLACE GET OF SIRE!
BR SHAWANDA - 2ND PLACE DAM'S PROGENY!
TNC AVRIL LAVIGNE - 3RD PLACE DAM'S PROGENY!
ARRIBA COLTON - 1ST PLACE!
ARRIBA SHAYDE OF GRAYSON - 1ST PLACE!
TNC AEROSMITHSONIAN - 1ST PLACE!
ARRIBA SIRIUS - 1ST PLACE!
ARRIBA BRIANNA - 2ND PLACE!
ARRIBA EMERENCE - 2ND PLACE!
ARRIBA NAVARRO - 2ND PLACE!
ARRIBA ADAGIO - 3RD PLACE!
ARRIBA CALLAHAN - 3RD PLACE!
ROCARO'S HANLEY - 3RD PLACE!
ARRIBA SHAZZAM - 4TH PLACE!
ARRIBA ELDORADO - 4TH PLACE!

AO SPIN OFF 2014
ARRIBA ELDORADO - HIGHEST SCORING FAWN!
ARRIBA ELDORADO - 1ST PLACE!

AOA NATIONAL SPIN OFF 2014
TNC AEROSMITHSONIAN - HIGHEST SCORING FAWN!
TNC AEROSMITHSONIAN - 1ST PLACE!

ALPACA CANADA FLEECE SHOW 2013
TNC AEROSMITH - FAWN CHAMPION!
TNC AEROSMITH - 1ST PLACE
DESIREE'S BELLA - 1ST PLACE
SUMAQ VALLEY'S EMBER - 1ST PLACE
ARRIBA WILLOMINA - 3RD PLACE
ARRIBA CALLAHAN - 3RD PLACE

EASTERN CNASF HALTER SHOW 2013
TNC AEROSMITH - RESERVE CHAMPION
TNC AEROSMITH - 1ST PLACE
ARRIBA JULIET - 1ST PLACE
ARRIBA GINGER - 2ND PLACE
ARRIBA ELDORADO - 2ND PLACE
ARRIBA CALLAHAN - 4TH PLACE
SPELL FALLEN - 5TH PLACE

ROCKTON HALTER SHOW 2013
ARRIBA SIRIUS - 1ST PLACE
ARRIBA PIZAZZ - 1ST PLACE
TNC AEROSMITH - 1ST PLACE
ARRIBA CALLAHAN - 2ND PLACE
ARRIBA SHAZZAM - 2ND PLACE

NAVAN FAIR FLEECE SHOW 2013
ARRIBA ELDORADO - SUPREME CHAMPION!
ARRIBA ELDORADO - FAWN CHAMPION!
ARRIBA SIRIUS - MULTI CHAMPION!
ARRIBA PIZAZZ - GREY RESERVE CHAMPION!
ARRIBA ELDORADO - 1ST PLACE
ARRIBA SIRIUS - 1ST PLACE
ARRIBA PIZAZZ - 2ND PLACE

ALPACA ONTARIO HALTER SHOW 2013
NANIMO - 2ND PLACE GET OF SIRE!!!
ANNTOINETTE - 2ND PLACE DAM'S PROGENY!!!
DACOYA - RESERVE CHAMPION
ARRIBA ANTERO - 1ST PLACE
ARRIBA DAPHNE - 1ST PLACE
ARRIBA PIZAZZ - 1ST PLACE
DACOYA - 1ST PLACE
ARRIBA ATEMU - 2ND PLACE
ARRIBA CALLAHAN - 2ND PLACE
ARRIBA ELDORADO - 3RD PLACE
ARRIBA ROSALEE - 3RD PLACE
ARRIBA AMELIA - 3RD PLACE
ARRIBA WILLOMINA - 4TH PLACE
TNC AEROSMITHSONIAN - 4TH PLACE
 
MANITOBA KEYSTONE CLASSIC 2013
ARRIBA ELDORADO - 2ND PLACE
ARRIBA NITRO - 2ND PLACE
ARRIBA CALLAHAN - 2ND PLACE

NAVAN FAIR FLEECE SHOW  2012
SUMAQ'S VALLEY EMBER - SUPREME CHAMPION FLEECE!
DESIREE'S BELLA - JUDGE'S CHOICE!
ARRIBA PHEOBE - BLACK CHAMPION FLEECE!
SUMAQ VALLEY'S EMBER - WHITE CHAMPION FLEECE!
DESIREE'S BELLA - FAWN CHAMPION FLEECE!
DACOYA - RESERVE FAWN CHAMPION FLEECE!
SUMAQ VALLEY'S EMBER - 1ST PLACE
ARRIBA PHOEBE - 1ST PLACE
DESIREE'S BELLA - 1ST PLACE
DACOYA - 1ST PLACE
DANYKA - 3RD PLACE
ARRIBA CARLITA - 4TH PLACE
TNC CALISSA - 4TH PLACE

ALPACA ONTARIO HALTER SHOW 2012
ARRIBA ANTERO - WHITE CHAMPION MALE! (34 entries)
ARRIBA DIAMOND - BLACK CHAMPION FEMALE! (25 entries)
ARRIBA AMELIA - RESERVE CHAMPION LIGHT FEMALE! (26 entries)
ANNTOINETTE - 1ST PLACE GET OF DAM! (her 4th time winning it!)
ARRIBA WILLOMINA - 1ST IN CLASS
ARRIBA ALASKAN SKY - 1ST IN CLASS
ARRIBA ANTERO - 1ST IN CLASS
ARRIBA DIAMOND - 1ST IN CLASS
ARRIBA AMELIA - 1ST IN CLASS
TNC CALISSA - 2ND IN CLASS
ARRIBA KAY-LEE - 3RD IN CLASS
 
MOPACA SPIN OFF 2012
SUMAQ VALLEY'S EMBER - JUDGES CHOICE!!!!
SUMAQ VALLEY'S EMBER - HIGHEST SCORING WHITE!
ARRIBA SERENO - HIGHEST SCORING LIGHT!
BR SHAWANDA - HIGHEST SCORING FAWN!
ARRIBA TEADORA - 1ST IN CLASS
ARRIBA ANTERO - 1ST IN CLASS
ARRIBA KAY-LEE - 1ST IN CLASS
ARRIBA SHAY-LEE - 1ST IN CLASS
ARRIBA SERENO - 1ST IN CLASS
BR SHAWANDA - 1ST IN CLASS
SUMAQ VALLEY'S EMBER - 1ST IN CLASS
ARRIBA KARIZZMA - 2ND IN CLASS
 
ALPACA ONTARIO SPIN OFF 2012
QOLMESA NAYCOYO - HIGHEST SCORING BROWN
QOLMESA NAYCOYO - 1ST IN CLASS
ARRIBA SERENO - 1ST IN CLASS
MOMENT'S PRAIRIE - 1ST IN CLASS
ARRIBA DAWSON - 2ND IN CLASS
ARRIBA SHAYLEE - 2ND IN CLASS
ARRIBA TEADORA - 2ND IN CLASS
 
CNASF EAST 2011
ARRIBA KAY-LEE - FAWN RESERVE CHAMPION
ARRIBA KAY-LEE - 1ST IN CLASS
ARRIBA ROSE MARIE - 1ST IN CLASS
ARRIBA SHAY-LEE - 3RD IN CLASS
ARRIBA TEADORA - 3RD IN CLASS
ARRIBA ANTERO - 4TH IN CLASS
 
LLOYDMINSTER FLEECE SHOW 2011
QOLMESA NAYCOYO - BROWN RESERVE CHAMPION
QOLMESA NAYCOYO - 1ST IN CLASS
 
ALPACA ONTARIO FLEECE SHOW 2011
ARRIBA TEADORA - BROWN RESERVE CHAMPION
ARRIBA SHAY-LEE - FAWN RESERVE CHAMPION
HAL THISBE - GREY RESERVE CHAMPION
ARRIBA TEADORA - 1ST IN CLASS
ARRIBA SHAY-LEE - 1ST IN CLASS
AON CHARLOTTE - 1ST IN CLASS
HAL THISBE - 1ST IN CLASS
SUMAQ VALLEY'S EMBER - 2ND IN CLASS
 
ALPACA BREEDERS OF WESTERN NEW YORK FLEECE SHOW 2011
ARRIBA ANTERO - BEST CRIMP!
ARRIBA ANTERO - CHAMPION WHITE
ARRIBA ANTERO - 1ST IN CLASS
ARRIBA KAY-LEE - 1ST IN CLASS
SUMAQ VALLEY'S EMBER - 1ST IN CLASS
ARRIBA SERENO - 2ND IN CLASS
 
ROCKTON FAIR 2011
ARRIBA CARLITA -SUPREME CHAMPION FEMALE
ARRIBA CARLITA - BLACK CHAMPION
ARRIBA SHAY-LEE - FAWN RESERVE CHAMPION
ARRIBA CARLITA - 1ST IN CLASS
ARRIBA SKY - 1ST IN CLASS
ARRIBA SHAY-LEE - 2ND IN CLASS
ARRIBA KAY-LEE - 2ND IN CLASS
ARRIBA ANTERO - 2ND IN CLASS
ARRIBA ADDISON - 3RD IN CLASS
 
CNASF WEST 2011
ARRIBA ANTERO - 1ST IN CLASS
ARRIBA ROSE MARIE - 2ND IN CLASS
 
ALPACA ONTARIO SHOW 2011
ANNTOINETTE - 1ST PLACE GET OF DAM
WILDHEART - 4TH PLACE GET OF SIRE
ARRIBA ANTERO - RESERVE CHAMPION WHITE
ARRIBA AQEETO - RESERVE CHAMPION LIGHT
ARRIBA TEADORA - 1ST IN CLASS
ARRIBA ANTERO - 1ST IN CLASS
ARRIBA ROSE MARIE - 2ND IN CLASS
ARRIBA SKY - 3RD IN CLASS
ARRIBA KAY-LEE - 3RD IN CLASS
ARRIBA SHAY-LEE - 4TH IN CLASS
 
A.L.P.A.C.A. SPRING SHOW 2011

SUMAQ VALLEY'S EMBER - CHAMPION WHITE
SUMAQ VALLEY'S EMBER - 1ST IN CLASS
 
EMPIRE FLEECE SHOW 2011
QOLMESA AQUILA - 1ST IN CLASS
QOLMESA NAYCOYO - 1ST IN CLASS
ARRIBA GIDGET - 4TH IN CLASS
ARRIBA AQEETO - 4TH IN CLASS
 
EMPIRE SPIN-OFF 2011
GRAYSON SKY - 1ST IN CLASS
ARRIBA DOMINGO - 2ND IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 2ND IN CLASS
 
ALPACA ONTARIO SPIN OFF 2010

WILLCHRIS RAINBOW - HIGHEST SCORING MULTI
HAL THISBE - HIGHEST SCORING GREY
CHARBONNEL SAMUEL - 1ST IN CLASS
HAL THISBE - 1ST IN CLASS
WILLCHRIS RAINBOW - 1ST IN CLASS
ARRIBA KIZMET - 2ND IN CLASS
SUMAQ VALLEY'S MASKED BANDIT - 2ND IN CLASS
SVA LUCKY NUMBER SEVEN - 2ND IN CLASS
SVA ASHTON'S EPIC ECLIPSE - 3RD IN CLASS
ARRIBA GRADIN - 4TH IN CLASS
ARRIBA SANDRO - 4TH IN CLASS
 
MAPACA SPIN OFF 2010
ARRIBA AQEETO - HIGHEST SCORING FAWN
ARRIBA AQEETO - 1ST IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 3RD IN CLASS
TNC AXL ROSE TO THE OCCASION - 3RD IN CLASS
 
OABA SPIN OFF 2010
ARRIBA AQEETO - 1ST IN CLASS
ARRIBA DOMINGO - 1ST IN CLASS
ARRIBA DEANDRA - 2ND IN CLASS
GRAYSON SKY - 2ND IN CLASS
 
LLOYDMINSTER FLEECE SHOW 2010
QOLMESA NAYCOYO - CHAMPION BROWN
QOLMESA NAYCOYO - 1ST IN CLASS
ARRIBA GIDGET - 2ND IN CLASS
QOLMESA AQUILA - 2ND IN CLASS
ARRIBA AQEETO - 3RD IN CLASS
 
ALPACA ONTARIO FLEECE SHOW 2010

HAL THISBE - CHAMPION GREY
SSA SUNSET BROCK - 1ST IN CLASS
HAL THISBE - 1ST IN CLASS
AGA INAMINA - 1ST IN CLASS
ARRIBA TWYLA - 2ND IN CLASS
ARRIBA ALVAREZ - 2ND IN CLASS
SVA LUCKY NUMBER SEVEN - 2ND IN CLASS
GRAYSON SKY - 2ND IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 3RD IN CLASS
 
ALPACA ONTARIO SHOW 2010

ARRIBA AQEETO - RESERVE CHAMPION LIGHT
ARRIBA AQEETO - 1ST IN CLASS
ARRIBA TWYLA - 2ND IN CLASS
ARRIBA NELITA - 2ND IN CLASS
AGA INAMINA - 2ND IN CLASS
ANNALEE - 3RD IN CLASS
ARRIBA ALVAREZ - 3RD IN CLASS
ARRIBA SCARLET O'HARA - 4TH IN CLASS
 
EMPIRE SPIN-OFF 2010
WILLCHRIS SAPPHIRE - HIGHEST SCORING DARK
ARRIBA KIZMET - HIGHEST SCORING WHITE
ARRIBA CORTEZ - 1ST  IN CLASS
ARRIBA AQEETO - 1ST IN CLASS
ARRIBA KIZMET - 1ST IN CLASS
SSA SUNSET BROCK - 1ST IN CLASS
WILLCHRIS SAPPHIRE - 1ST IN CLASS
ARRIBA DOMINGO - 2ND IN CLASS
ARRIBA SANDRO - 2ND IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL - 2ND IN CLASS
AWC COPPER - 3RD IN CLASS
TNC AXL ROSE TO THE OCCASION - 3RD IN CLASS
 
MOPACA SPIN-OFF 2010
AWC COPPER - 2ND IN CLASS
ARRIBA TANTO - 2ND IN CLASS
 
LLOYDMINSTER FLEECE SHOW 2009
ARRIBA GIDGET - 2ND IN CLASS
QOLMESA NAYCOYO - 2ND IN CLASS
 
NAVAN SHOW 2009
ARRIBA PHOENIX - RESERVE BROWN CHAMPION
ARRIBA PHOENIX - 1ST IN CLASS
ARRIBA KIZMET - 1ST IN CLASS
ARRIBA AQEETO - 2ND IN CLASS
ARRIBA GIDGET - 2ND IN CLASS
ARRIBA DARIO - 2ND IN CLASS
ARRIBA WAKEIN - 2ND IN CLASS
ARRIBA DOMINGO - 3RD IN CLASS
ARRIBA TULIA - 3RD IN CLASS
ARRIBA GRADIN - 3RD IN CLASS
TnC PEARL BAILEY - 4TH IN CLASS
 
AFCNA CONTINENTAL FLEECE SHOW 2009
QOLMESA NANIMO - 1ST IN CLASS
SSA SUNSET BROCK -  1ST IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL - 1ST IN CLASS
QOLMESA AQUILA - 3RD IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO - 3RD IN CLASS
QOLMESA ANTON - 5TH IN CLASS
 
ALPACA BREEDERS OF WESTERN NEW YORK FLEECE SHOW 2009
ARRIBA SANDRO - BROWN COLOUR CHAMPION!!!
ARRIBA AQEETO - 1ST IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 1ST IN CLASS
ARRIBA SANDRO - 1ST IN CLASS
ARRIBA DOMINGO - 1ST IN CLASS
SSA SUNSET BROCK -  1ST IN CLASS
ARRIBA TANTO - 2ND IN CLASS
QOLMESA ANTON - 2ND IN CLASS
TNC MOTHER OF PEARL - 5TH IN CLASS
ARRIBA TULIA - 6TH IN CLASS

WORLD FLEECE SHOW 2009 - OVER 800 ENTRIES FROM ALL OVER THE WORLD!!!
QOLMESA NAYCOYO - 1ST IN CLASS
ARRIBA SANDRO - 4TH IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 5TH IN CLASS
ARRIBA STARR - 6TH IN CLASS
ARRIBA AQEETO - 6TH IN CLASS

ALPACA ONTARIO HALTER SHOW 2009 - THE LARGEST SHOW IN CANADA TO DATE....
QOLMESA NANIMO - 1ST PLACE GET OF SIRE!!!
ANNTOINETTE - 1ST PLACE PRODUCE OF DAM!!!
ARRIBA CORTEZ - LIGHT COLOUR CHAMPION!!!
ARRIBA AQEETO - FAWN COLOUR CHAMPION!!!
ARRIBA CORTEZ - 1ST IN CLASS
ARRIBA AQEETO - 1ST IN CLASS

ALPACAFEST SPIN OFF 2008
ARRIBA CORTEZ - HIGHEST SCORING LIGHT HUACAYA!
ARRIBA CORTEZ - FIRST IN CLASS
CHARBONNEL DANIEL - FIRST IN CLASS
SSA SUNSET BROCK - FIRST IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO - SECOND IN CLASS
ARRIBA SANDRO - SECOND IN CLASS
QOLMESA AQUILA - THIRD IN CLASS
ARRIBA TIERA - SIXTH IN CLASS
 
ALPACA CANADA FUTURITY
ARRIBA RIO - FIRST IN CLASS
ARRIBA ALANZO - SECOND IN CLASS
ARRIBA SANDRO - FOURTH IN CLASS
ARRIBA STARR - FIFTH IN CLASS
 
NAVAN FAIR ALPACA SHOW 2008
ARRIBA RIO - BEST IN SHOW!
ARRIBA RIO - SUPREME CHAMPION MALE!
ARRIBA GITANA - SUPREME CHAMPION FEMALE!
ARRIBA ALANZO - FIRST IN CLASS
ARRIBA DARIA - FIRST IN CLASS
ARRIBA RIO - FIRST IN CLASS
ARRIBA GITANA - FIRST IN CLASS
ARRIBA STARR - SECOND IN CLASS
ARRIBA SANDRO - SECOND IN CLASS
QOLMESA ARRIBISTA - SECOND IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - FOURTH IN CLASS

ALPACA BREEDERS OF WESTERN NEW YORK FLEECE SHOW 2008
ARRIBA ALANZO - RESERVE FAWN CHAMPION
ARRIBA DARIA - RESERVE LIGHT CHAMPION
QOLMESA ANTON - RESERVE WHITE CHAMPION ARRIBA DARIA - BEST HANDLE (OVER 130 ENTRIES!!!)
ARRIBA CORTEZ - 2ND IN CLASS
ARRIBA ALANZO - 2ND IN CLASS
ARRIBA DARIA - 2ND IN CLASS
QOLMESA ANTON - 2ND IN CLASS

ALPACA ONTARIO SHOW 2008
HALTER SHOW:
ARRIBA GIDEON - 1ST IN CLASS
ARRIBA STARR - 1ST IN CLASS
ARRIBA RIO - 1ST IN CLASS
ROSEDALE ROAN - 1ST IN CLASS
ARRIBA SANDRO - 2ND IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO - 2ND IN CLASS
ALLOI ACRES PETUNIA - 2ND IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 3RD IN CLASS
QOLMESA ARRIBISTA - 3RD IN CLASS
ARRIBA ALANZO - 4TH IN CLASS
GET OF SIRE - QOLMESA NANIMO 2ND PLACE - JUDGE COMMENTS:  This Sire is absolutely throwing what you are breeding for!
DAM'S PROGENY - ANNTOINETTE 2ND PLACE
DAM'S PROGENY - SARI 4TH PLACE
 
SPIN OFF COMPETITION:
CHARBONNEL DANIEL - 1ST IN CLASS
CHARBONNEL PAULO - 1ST IN CLASS
ARRIBA CORTEZ - 2ND IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL - 2ND IN CLASS
CORONA - 3RD IN CLASS
ALLOI ACRES PETUNIA - 3RD IN CLASS
FIBRE ARTS COMPETITION
ACCESSORIES - 2ND IN CLASS
 
EMPIRE SYMPOSIUM SPIN OFF 2008
CHARBONNEL DANIEL: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL DANIEL: HIGHEST SCORING LIGHT
AHF ECHO:  1ST IN CLASS
AHF ECHO:  HIGHEST SCORING WHITE
AHF ECHO:  JUDGES CHOICE
ARRIBA CORTEZ:  1ST IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO:  2ND IN CLASS
CHARBONEL MARCO:  2ND IN CLASS
ARRIBA GALAHAD:   3RD IN CLASS
ARRIBA TANTO:  5TH IN CLASS

OABA SPIN OFF 2007
ARRIBA GALAHAD - 1ST IN CLASS
QOLMESA AQUILA - 1ST IN CLASS
CHARBONNEL DANIEL - 1ST IN CLASS
 
NAVAN FAIR SHOW 2007
QOLMESA GABRIELLE - 1ST IN CLASS - HALTER
QOLMESA KASANDRA - 1ST IN CLASS - HALTER
QOLMESA NANIMO - 1ST IN CLASS - FLEECE
CHARBONNEL POLLY - 1ST IN CLASS - FLEECE
ARRIBA CORTEZ - 2ND IN CLASS - HALTER
ROSEDALE DELANO - 2ND IN CLASS - HALTER
ROSEDALE ROAN - 2ND IN CLASS - HALTER
ROSEDALE DELANO - 2ND IN CLASS - FLEECE
CHARBONNEL DANIEL - 2ND IN CLASS - HALTER
CHARBONNEL SAMUEL - 3RD IN CLASS - HALTER
ARRIBA CORTEZ - 3RD IN CLASS - FLEECE
QOLMESA GABRIELLE - 3RD IN CLASS - FLEECE
ROSEDALE ROAN - 3RD IN CLASS - FLEECE

ALPACA BREEDERS OF WESTERN NEW YORK FLEECE 2007
CHARBONNEL GEORGIO - FAWN COLOUR CHAMPION
CHARBONNEL GEORGIO - 1ST IN CLASS
QOLMESA ANTON - 1ST IN CLASS
QOLMESA AQUILA - 1ST IN CLASS
QOLMESA NANIMO - 2ND IN CLASS
CHARBONNEL DANIEL - 3RD IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL - 6TH IN CLASS

ALPACA ONTARIO HALTER SHOW 2007
ARRIBA SENONE: RESERVE GRAND CHAMPION
ARRIBA SENONE: BEST JUVENILE MALE
QOLMESA FERNANDO:  THIRD PLACE GET OF SIRE
CHARBONNEL GEORGIO, CHARBONNEL SAMUEL AND ARRIBA GALAHAD WINNERS FOR FERNANDO'S GET OF SIRE
CPERUVIAN CARA (ANGEL): 1ST PLACE DAM'S PROGENY
ARRIBA CORTEZ AND QOLMESA ANTON - WINNERS FOR CARA'S DAM PROGENY
AARI: 2ND PLACE DAM'S PROGENY
ARRIBA SENONE AND CHARBONNEL SAMUEL - WINNERS FOR SARI'S DAM PROGENY
ARRIBA SENONE: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL DANIEL: 1ST IN CLASS
QOLMESA NANIMO: 2ND IN CLASS
QOLMESA NAYCOYO: 2ND IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO: 2ND IN CLASS
ROSEDALE DELANO: 2ND IN CLASS
ROSEDALE ROAN: 2ND IN CLASS
QOLMESA ARRIBISTA: 3RD IN CLASS
ARRIBA CORTEZ: 3RD IN CLASS
QOLMESA AQUILA: 3RD IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL: 3RD IN CLASS
AHF ECHO: 3RD IN CLASS

EMPIRE SYMPOSIUM SPIN OFF 2007
CHARBONNEL SAMUEL: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL: HIGHEST SCORING BROWN
AHF ECHO: 1ST IN CLASS
AHF ECHO: HIGHEST SCORING WHITE
CHARBONNEL DANIEL: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO: 1ST IN CLASS
QOLMESA NAYCOYO: 2ND IN CLASS
QOLMESA AQUILA: 3RD IN CLASS
QOLMESA ANTON: 3RD IN CLASS
SCA ANCHO: 3RD IN CLASS
AHF ECHO: 3RD IN CLASS FLEECE
 
FIBRE 2 FASHION NATIONAL SPIN OFF 2006
QOLMESA NANIMO: 3RD IN CLASS
QOLMESA ANTON: 4TH IN CLASS
 
ALPACA CANADA NATIONAL FLEECE SHOW 2006
QOLMESA NANIMO: 2ND IN CLASS
QOLMESA NAYCOYO: 2ND IN CLASS
 
LLOYDMINSTER FLEECE SHOW 2006
QOLMESA NANIMO: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO: 3RD IN CLASS
QOLMESA AQUILA: 4TH IN CLASS

NAVAN FAIR FLEECE SHOW 2006
QOLMESA AQUILA: 1ST IN CLASS
QOLMESA NANIMO: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO: 1ST IN CLASS
SCA ANCHO: 1ST IN CLASS

KNOX FARM FLEECE SHOW 2006
 
QOLMESA AQUILA: FAWN COLOUR CHAMPION
QOLMESA NAYCOYO: BROWN COLOUR CHAMPION
QOLMESA AQUILA: 1ST IN CLASS
QOLMESA NAYCOYO: 1ST IN CLASS
QOLMESA ANTON: 1ST IN CLASS
QOLMESA NANIMO: 2ND IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL: 2ND IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO: 2ND IN CLASS

AOBA NATIONALS 2006
What a fleece show! Over 600 entries with the likes of Snowmass and Magical Farms, we were quite impressed to come home with 4 Ribbons!
 
QOLMESA AQUILA: 2ND IN CLASS - FLEECE
CHARBONNEL SAMUEL: 3RD IN CLASS - FLEECE
QOLMESA NANIMO: 4TH IN CLASS - FLEECE
QOLMESA NAYCOYO: 6TH IN CLASS - FLEECE
 
MAPACA 2006
QOLMESA NANIMO: 1ST IN CLASS - FLEECE

ALPACA ONTARIO SHOW 2006
Our first Alpaca Ontario Show! We are very proud of our alpacas. Out of seven entries, all placed within the top two of their class. Many thanks to Alpaca Ontario for putting on such a great show!
 
RESULTS:
 
QOLMESA NANIMO: BEST JUNIOR MALE!
CHARBONNEL GEORGIO: RESERVE JUNIOR MALE!
QOLMESA ANTON: RESERVE JUVENILE MALE!
ANNTOINETTE: 1ST PLACE DAM'S PROGENY!
QOLMESA NAYCOYO: 1ST IN CLASS
QOLMESA NANIMO: 1ST IN CLASS
CHARBONNEL GEORGIO: 1ST IN CLASS
QOLMESA ANTON 2ND IN CLASS
CHARBONNEL SAMUEL: 2ND IN CLASS
QOLMESA AQUILA: 2ND IN CLASS
QOLMESA AQUILA: WINNER IN DAM'S PROGENY FOR ANNTOINETTE
 
MOPACA INVITATIONAL 2006
QOLMESA NANIMO: 2ND IN CLASS - FLEECE
 
EMPIRE ALPACA ASSOCIATION 2006
QOLMESA NANIMO: 3RD IN CLASS - FLEECE
 
LLOYDMINSTER SHOW / SABN 2005
QOLMESA NANIMO: 1ST IN CLASS - FLEECE

 

Updated June 21, 2017